A Christmas Carol Teaching Unit

Sort by: View: Show:

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $89.95

A Christmas Carol is the classic Dickens story about redemption. The Teaching Unit for A Christmas Carol gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Christmas Carol

A Christmas Carol is the classic Dickens story about redemption. The Teaching Unit for A Christmas Carol gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of…

Our Price: $29.99
Related Products: A Christmas Carol

A Christmas Carol is the classic Dickens story about redemption. The Teaching Unit for A Christmas Carol gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of…

Retail Price: $149.69
Our Price: $89.69

A Christmas Carol is the classic Dickens story about redemption. The Teaching Unit for A Christmas Carol gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of…

Our Price: $299.69

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95
Related Products: A Christmas Carol

…sentences;* And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from Charles Dickens's novel A Christmas Carol. This is the PDF downloadable version.

Retail Price: $24.95
Our Price: $19.95
Related Products: A Christmas Carol

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Retail Price: $209.65
Our Price: $149.65
Related Products: A Christmas Carol

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95
Related Products: A Christmas Carol

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $16.95
Related Products: A Christmas Carol

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $19.95

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $29.95
Related Products: A Christmas Carol