Animal Farm

Sort by: View: Show:
Related Categories: Animal Farm Teaching Unit

…students at any level to actively think about what they are reading in new and engaging ways. This Multiple Critical Perspectives resource for Animal Farm comes with: * Marxist Theory;* Psychoanalytical/Freudian Theory; and* New Historicism Theory. This is the reproducible booklet version of the…

Our Price: $19.99

Make learning about literature both fun and effective — and have other teachers asking how you get your students so excited to learn — with Prestwick House Activity Packs! Get students thinking strategically about elements like theme, symbols, characterization, and allusion using dozens…

Retail Price: $35.95
Our Price: $30.95

Animal Farm is a story about power, what it can do to us, and what happens when it is placed in the wrong hands. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm Teaching Unit

Teach all of the most popular literature title with LitPlan Teacher Packs—comprehensive step-by-step literature guides that are perfect for the novice teacher, the seasoned professional, and every teacher in between. Each standards-based LitPlan Teacher Pack contains over 150 pages of…

Our Price: $16.95

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm Teaching Unit

This allegorical tale, in which farm animals revolt and take over the farm, is a commentary on totalitarianism in general and Communism specifically. This is an exceptionally easy and pleasant book for students to read and teachers to teach; its themes are significant, and its structure is a fine…

Retail Price: $9.99
Our Price: $7.49 or less

…hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for Animal Farm comes with three PDF files, formatted as a zip file, and will be available instantly in your Resource Library.

Retail Price: $89.95
Our Price: $59.95

…you teach will get your students another step closer to their goal of college and career readiness. This Levels of Understanding guide to Animal Farm contains units comprised of five types of questions, from the lowest level of Bloom's hierarchy of skills to the highest: * Comprehension questions…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…from the plot, and provides historical context to what your students are reading - without revealing too much of the story. These posters for Animal Farm include subtle references to the characters without giving away their identities - a clever accompaniment for teaching the book. Spark classroom…

Our Price: $18.99

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm Teaching Unit

…theme, and now, you finally can with Multiple Critical Perspectives guides! The Prestwick House eLesson Marxist Approach Applied to Animal Farm comes from the Animal Farm Multiple Perspectives unit and includes discussion notes, activities, and essential questions to guide a Marxist reading of the…

Our Price: $5.99

Animal Farm is a story about power, what it can do to us, and what happens when it is placed in the wrong hands. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your…

Our Price: $29.99