Animal Farm Teaching Unit

Sort by: View: Show:
Related Categories: Animal Farm

Animal Farm is a story about power, what it can do to us, and what happens when it is placed in the wrong hands. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is a story about power, what it can do to us, and what happens when it is placed in the wrong hands. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $329.69
Our Price: $224.69
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is a story about power, what it can do to us, and what happens when it is placed in the wrong hands. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your…

Retail Price: $329.69
Our Price: $224.69

…that your students may have missed. Great discussion questions and writing prompts come from examining the differences between the book and the film. And a movie is a great reward for a class that has struggled through a difficult book. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and Video.

Our Price: $59.95

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $50.95

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $54.95

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $504.40

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $89.95
Related Products: Animal Farm

…Completing sentences;* And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from George Orwell's novel Animal Farm. This is the reproducible version.

Our Price: $24.95