Dr Jekyll

Sort by: View: Show:
Related Categories: Jekyll And Hyde

This intriguing novel, both fantasy-thriller and moral allegory, depicts the struggle of two opposing personalities—one essentially good, the other evil—for the soul of one man. Our Literary Touchstone Classics are unabridged, complete texts, and come with unbelievable prices. Each book…

Retail Price: $3.99
Our Price: $1.99
Related Products: Jekyll And Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde is the classic story of two personalities of good and evil occupying one man. The Teaching Unit for Dr. Jekyll and Mr. Hyde gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your…

Our Price: $29.99
Related Products: Jekyll And Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde is the classic story of two personalities of good and evil occupying one man. The Teaching Unit for Dr. Jekyll and Mr. Hyde gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Jekyll And Hyde

As many teachers have discovered through titles such as Maus, graphic novels can be a great tool for getting reluctant readers interested in literature. Ten of Shakespeares best plays and ten other popular classics have been adapted to a reading level of 4.6 to 5.2. The modern language along with…

Retail Price: $9.95
Our Price: $7.46 or less

Do students in your class think the study of literature is dull? Show them how enjoyable studying literature can be with Prestwick House Activity Packs. These title-specific, reproducible packets contain dozens of activities that will help students think about literature in novel ways while learning…

Our Price: $35.95

Help students improve reading comprehension and gain an understanding of literary elements with fun, effective literature puzzles! Each Puzzle Pack contains a variety of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important…

Our Price: $16.95

Are you looking for ways to differentiate instruction in your classroom? Complete Teacher’s Kits make it easy to teach each student in the way that he or she learns best. Whether students thrive on direct instruction, giving personal responses, or by participating in exciting activities,…

Retail Price: $209.65
Our Price: $149.65

Immerse your classroom in exciting worlds of fiction with Prestwick House's Headlines posters! Capture your students' attention with these 11" x 17" posters, stylized to resemble gossip tabloids and front-page newspaper articles. Each title-specific set comes with three posters highlighting themes…

Our Price: $18.99
Related Products: Headlines

Add Safeguards to your classroom library today and ensure that your favorite titles are prepared to stand up to heavy student use for years to come. Using only the highest-quality bindings to add value and durability, we create each of the Prestwick House Safeguard editions with care and back up our…

Our Price: $12.99

Dr. Jekyll and Mr. Hyde is the classic story of two personalities of good and evil occupying one man. The Teaching Unit for Dr. Jekyll and Mr. Hyde gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your…

Retail Price: $149.69
Our Price: $89.69

…And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from Robert Louis Stevenson's novel Dr. Jekyll and Mr. Hyde. This is the reproducible version.

Our Price: $24.95

Are you looking for ways to differentiate instruction in your classroom? Complete Teacher’s Kits make it easy to teach each student in the way that he or she learns best. Whether students thrive on direct instruction, giving personal responses, or by participating in exciting activities,…

Our Price: $89.95