Free Downloads

Sort by: View: Show:

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Whether you are a tenured expert, new to the profession, or somewhere in between, Prestwick House Teaching Units help you teach literature or plays with confidence. Each unit identifies grade-appropriate objectives and asks questions that develop students’ understanding of the text as they…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Twelfth Night

…on essential information about the book * Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for The Grapes of Wrath. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Grapes Of Wrath Test

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Outliers

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Glass Castle

…found in the text* A list of academic objectives your students will meet in the course of completing the unit* Detailed lecture notes on essential information about the book* Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This s the downloadable version of the AP Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Long Walk To Water

…about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable PDF version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable pdf version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Maze Runner

…expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free response and multiple choice questions modeled after the exam Draws student attention to important details with in-depth lecture notes on themes,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free response and multiple choice questions modeled after the exam Draws student attention to important details with in-depth lecture notes on themes,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Othello

…class time by combining test prep with the literature you’re already teaching •Prepares students for what to expect on test day through free response and multiple choice questions modeled after the exam •Draws student attention to important details with in-depth lecture notes on…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ap Macbeth | Macbeth | Macbeth Teaching Unit