King Lear Teaching Unit

Sort by: View: Show:

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach King Lear and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $179.69
Our Price: $104.69

…questions promote close reading. Save countless hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for King Lear comes with three PDF files, formatted as a zip file, and will be…

Our Price: $59.95

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $89.95

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Our Price: $29.99

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach King Lear and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Our Price: $29.99

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach King Lear and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $179.69
Our Price: $104.69

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Our Price: $146.80

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $49.45

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95

…passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and…

Our Price: $14.99