On Writing Well

Sort by: View: Show:

Its hard to believe that William Zinssers little gem is thirty yeas old! While you wont find exercises and writing assignments in this handbook, you will find pithy chapters full of insight into what the writer needs to consider in order to develop such things as clarity, eloquence, and attitude. If…

Our Price: $15.99

…and phrases to the logic of punctuation so your students learn the reasons behind the rules. Students then practice their grammar with writing exercises not by completing multiple choice questions. Help your student understand grammar so well that they can’t help but write more effectively.

Our Price: $12.95
Related Products: Grammar

…your students visualize and gain valuable structure in their writing with the Graphic Organizers eLesson from Prestwick House! This reproducible guide gives in-depth instructions on various styles of writing, tips for writing well, and fifteen graphic organizers to map out what students have learned…

Our Price: $5.99

…learn the reasons behind the rules. Students then practice their grammar with writing exercises, not by completing multiple choice questions. Help your student understand grammar so well that they can’t help but write more effectively. This package includes 30 copies of the Student Edition and…

Retail Price: $413.45
Our Price: $349.99
Related Products: Grammar

Capitalize on your students natural interest in holidays and special events while reinforcing your writing skills curriculum and meeting the diverse needs of your students with this collection of over 300 reproducible writing activities conveniently organized into ten monthly sections. Clear,…

Retail Price: $34.95
Our Price: $32.95

…skills and prepare them to demonstrate effective writing on standardized tests. A variety of easy-to-use, reproducible activity sheets provide application and review of the basic language skills, as well as extensive practice in producing the types of writing called for in standardized tests.

Retail Price: $34.95
Our Price: $32.95

…skills as well as practice in producing the types of writing called for in standardized tests. With this practical resource, you'll guide your students through the steps in writing informative, persuasive, and narrative essays and letters. Each section is followed by a practice test focusing on the…

Our Price: $32.95

…essay writing prompts * A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more * Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: House On Mango Street

…essay writing prompts * A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more * Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level…

Our Price: $29.99
Related Products: House On Mango Street

Paula LaRocque calls her clear and comprehensive guide to good writing a "one-stop shopping for writers working in any genre." Her no-nonsense style and numerous models guide students through academic, personal, and creative writing, and she carefully explains oft-misunderstood "rules" of grammar…

Our Price: $18.95

…essay writing prompts* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: All Quiet

…essay writing prompts* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level…

Retail Price: $239.69
Our Price: $166.19