Speak Teaching Unit

Sort by: View: Show:

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Speak

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $29.95
Related Products: Speak

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: Speak

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $329.99
Our Price: $244.29

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $74.95
Related Products: Speak

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Retail Price: $374.95
Our Price: $289.25
Related Products: Speak

You're already teaching the book, so teach the vocabulary words your students will encounter within the book with this organized program, Vocabulary from Literature: a direct and incidental approach to literature-based vocabulary study. Instead of simply copying dictionary definitions, your students…

Our Price: $24.95
Related Products: Speak

You're already teaching the book, so teach the vocabulary words your students will encounter within the book with this organized program, Vocabulary from Literature: a direct and incidental approach to literature-based vocabulary study. Instead of simply copying dictionary definitions, your students…

Retail Price: $24.95
Our Price: $19.95
Related Products: Speak

…lives, offer advice, and more - and all the writing prompts are directly related to the book.* Teaching Unit: Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you'll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives…

Retail Price: $74.95
Our Price: $59.95

…the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from Laurie Halse Anderson's novel Speak. This class bundle comes with 30 copies of Speak automatically upgraded to our highest discount, as…

Retail Price: $324.95
Our Price: $234.29

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $234.29
Related Products: Speak

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $244.29