The Crucible Teaching Unit

Sort by: View: Show:

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: The Crucible

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Crucible and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Our Price: $29.99
Related Products: The Crucible | Crucible Ap

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Crucible

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Crucible and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Crucible | Crucible Ap

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $419.99
Our Price: $302.99

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Crucible and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $419.99
Our Price: $302.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 hardcover books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching

Our Price: $594.70
Related Products: The Crucible

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $89.95
Related Products: Complete Teachers Kit | The Crucible

You're already teaching the book, so teach the vocabulary words your students will encounter within the book with this organized program, Vocabulary from Literature: a direct and incidental approach to literature-based vocabulary study. Instead of simply copying dictionary definitions, your students…

Our Price: $24.95
Related Products: The Crucible

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $16.95
Related Products: The Crucible

…passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and…

Our Price: $19.99
Related Products: The Crucible