pre ap

Sort by: View: Show:
Related Categories: Pre-ap | Romeo And Juliet | Ap Language

…choice questions •Discover specific strengths and weaknesses, using annotated student essays •Determine which skills need improvement, using the included answer key, with explanations •Master AP terminology, using the exhaustive glossary that is filled with definitions and examples

Retail Price: $407.45
Our Price: $349.99
Related Products: Ap Language

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $24.99

…and Exercises challenges students with a variety of fiction and nonfiction passages similar to those they will encounter in AP classes. As you and your students work through the program together, students will learn techniques that will help them write an essay worthy of a 5 on an AP English Exam.

Our Price: $12.95

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Romeo And Juliet

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Ap Macbeth | Macbeth

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Wuthering Heights

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Othello

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Othello

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ap Macbeth | Macbeth | Macbeth Teaching Unit

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Medea