wuthering heights teaching unit

Sort by: View: Show:

Wuthering Heights, by Emily Bronte, demonstrates the poisonous effects of venganece and jealousy. The Teaching Unit for Wuthering Heights gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Wuthering Heights

Wuthering Heights, by Emily Bronte, demonstrates the poisonous effects of venganece and jealousy. The Teaching Unit for Wuthering Heights gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Our Price: $29.99
Related Products: Wuthering Heights

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Our Price: $24.99
Related Products: Wuthering Heights

Wuthering Heights, by Emily Bronte, demonstrates the poisonous effects of venganece and jealousy. The Teaching Unit for Wuthering Heights gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $299.69
Our Price: $164.69

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Wuthering Heights and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $299.69
Our Price: $164.69
Related Products: Wuthering Heights

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95

…passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and…

Our Price: $14.99
Related Products: Wuthering Heights

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $74.95

…passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and…

Our Price: $19.99
Related Products: Wuthering Heights

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $174.65

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95