A Raisin In The Sun Teaching Unit

Sort by: View: Show:

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: A Raisin In The Sun

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Raisin In The Sun

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $239.99
Our Price: $185.02

…Advanced Placement exam in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for…

Our Price: $24.99
Related Products: A Raisin In The Sun

…exam in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: •Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert •Saves class time by combining test prep with the literature you’re already teaching •Prepares…

Our Price: $29.99
Related Products: A Raisin In The Sun

A Raisin in the Sun follows the experiences of a black family living in Chicago's south side. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach A Raisin in the Sun and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan,…

Retail Price: $254.99
Our Price: $185.02

…that your students may have missed. Great discussion questions and writing prompts come from examining the differences between the book and the film. And a movie is a great reward for a class that has struggled through a difficult book. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and Video.

Our Price: $59.95

…hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for A Raisin in the Sun comes with three PDF files, formatted as a zip file, and will be available instantly in your Resource…

Our Price: $59.95
Related Products: A Raisin In The Sun

…solution in each Complete Teacher’s Kit for everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity…

Retail Price: $299.95
Our Price: $229.99
Related Products: A Raisin In The Sun

…solution in each Complete Teacher’s Kit for everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity…

Our Price: $74.95

…writing assignments will inspire your students at any level to actively think about what they are reading in new and engaging ways. This Multiple Critical Perspectives resource for A Raisin in the Sun comes with: * Feminist Theory;* New Historicism Theory; and* Psychoanalytical/Freudian Theory. This…

Retail Price: $244.99
Our Price: $175.02
Norton Shopping Guarantee