Animal Farm Download

Sort by: View: Show:

Make learning about literature both fun and effective — and have other teachers asking how you get your students so excited to learn — with Prestwick House Activity Packs! Get students thinking strategically about elements like theme, symbols, characterization, and allusion using dozens…

Retail Price: $35.95
Our Price: $30.95
Related Products: Animal Farm

…you teach will get your students another step closer to their goal of college and career readiness. This Levels of Understanding guide to Animal Farm contains units comprised of five types of questions, from the lowest level of Bloom's hierarchy of skills to the highest: * Comprehension questions…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm

…reading. Save countless hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for Animal Farm comes with three PDF files, formatted as a zip file, and will be available instantly in…

Retail Price: $89.95
Our Price: $59.95
Related Products: Animal Farm

Written by George Orwell, Animal Farm is a commentary on totalitarianism and Communism, disguised as an allegorical tale in which farm animals revolt. With this Animal Farm Response Journal, you’ll have an amazing selection of writing prompts for every chapter in the book right at your…

Retail Price: $19.95
Our Price: $14.95

…test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Animal Farm. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Animal Farm and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm | Ap Teaching Units

…think about what they are reading in new and engaging ways. This Multiple Critical Perspectives resource for Animal Farm comes with: * Marxist Theory;* Psychoanalytical/Freudian Theory; and* New Historicism Theory. This is the pdf downloadable version of the Multiple Critical Perspectives pack.

Retail Price: $19.99
Our Price: $14.99
Related Products: Animal Farm

…Completing sentences;* And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from George Orwell's novel Animal Farm. This is the PDF downloadable version.

Retail Price: $24.95
Our Price: $19.95

Teach all of the most popular literature title with LitPlan Teacher Packs—comprehensive step-by-step literature guides that are perfect for the novice teacher, the seasoned professional, and every teacher in between. Each standards-based LitPlan Teacher Pack contains over 150 pages of…

Our Price: $16.95
Related Products: Animal Farm

Help students improve reading comprehension and gain an understanding of literary elements with fun, effective literature puzzles! Each Puzzle Pack contains a variety of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important…

Our Price: $16.95

…study guide questions This package contains 1 copy of the printed AP Literature Teaching Unit for Animal Farm For the downloadable version, click here. For a package containing 30 copies of Animal Farm and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm