Animal Farm Test

Sort by: View: Show:
Related Categories: Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal Farm

…Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Animal Farm. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Animal Farm and its AP Literature Teaching Unit,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $14.99

Our user-friendly Novel Tests contain everything you need to assess your students' understanding of the works you're teaching. The Animal Farm Novel Test comes complete with multiple choice, fill in the blank, matching, and essay questions as well as a comprehensive answer key.

Our Price: $4.99
Related Products: Animal Farm

…the students follow the printed pages while listening to the recording. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Read by Ralph Cosham. 3 Hours. 3 CDs.

Our Price: $25.95

…the book* Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This package contains 1 copy of the printed AP Literature Teaching Unit for Animal Farm For the downloadable version, click here. For a package containing 30 copies of Animal Farm and its AP Literature Teaching Unit, click…

Our Price: $29.99
Related Products: Animal | Animal Farm

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $14.99

…Unit helps you teach Animal Farm and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test consisting of multiple-choice…

Retail Price: $329.69
Our Price: $224.69

Animal Farm is the classic allegorical story about communism where animals revolt, taking over a farm. The Teaching Unit for Animal Farm gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $329.69
Our Price: $224.69
Related Products: Animal Farm

…Completing sentences;* And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from George Orwell's novel Animal Farm. This is the reproducible version.

Our Price: $24.95
Related Products: Animal Farm

…question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from George Orwell's novel Animal Farm. This class bundle comes with 30 copies of Animal Farm automatically…

Retail Price: $324.65
Our Price: $233.45

…Completing sentences;* And a 20 question vocabulary test based on the words found in the text. The activities in this unit are designed to help students increase their vocabulary by studying the meanings of words selected from George Orwell's novel Animal Farm. This is the PDF downloadable version.

Retail Price: $24.95
Our Price: $9.95
Related Products: Animal Farm

…an end-of-unit test, perform a reading check, hand out extra credit points, or simply reward students for finishing a book using competitive learning. This Jeopardy-like, digital quiz game is guaranteed to get your students out of their seats and participating as you test both reading comprehension…

Our Price: $29.99
Norton Shopping Guarantee