Answer Key

Sort by: View: Show:

…on the critical reading and essay portions of the test with questions focusing on sentence completion, reading comprehension, inference, essay, root practice, and more. Review units ensure retention of vocabulary. This package includes 30 copies of the book, the test package, an answer key. Grade 7.

Retail Price: $369.65
Our Price: $339.99
Related Products: Answers Vocabulary Power Plus

…prompts* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Alchemist

Our user-friendly Novel Tests contain everything you need to assess your students' understanding of the works you're teaching. The Crucible Novel Test comes complete with multiple choice, fill in the blank, matching, and essay questions as well as a comprehensive answer key.

Our Price: $4.99
Related Products: The Crucible

…* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more * Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Pearl

Our user-friendly Novel Tests contain everything you need to assess your students' understanding of the works you're teaching. The Tale of Two Cities Novel Test comes complete with multiple choice, fill in the blank, matching, and essay questions as well as a comprehensive answer key.

Our Price: $4.99

…prompts* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College…

Our Price: $29.99
Related Products: Night Teaching Unit | Night

…the teacher moves among them and calls out Caughtya! when a student has missed an error. This up-close and personal approach that gets students talking about grammar is easily adapted for your classroom and includes machine-readable tests, answer keys, plot outlines, and spin-off activities.

Our Price: $17.95

Our user-friendly Novel Tests contain everything you need to assess your students' understanding of the works you're teaching. The Romeo and Juliet Novel Test comes complete with multiple choice, fill in the blank, matching, and essay questions as well as a comprehensive answer key.

Our Price: $4.99
Related Products: Romeo And Juliet

…objectives your students will meet in the course of completing the unit * Detailed lecture notes on essential information about the book * Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Grendel | Beowulf

…prompts* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Bluest Eye

Our user-friendly Novel Tests contain everything you need to assess your students' understanding of the works you're teaching. The All Quiet on the Western Front Novel Test comes complete with multiple choice, fill in the blank, matching, and essay questions as well as a comprehensive answer key.

Our Price: $4.99
Related Products: All Quiet On The Western Front

…* A chapter-by-chapter study guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more * Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99