Ap Literature Teaching Units

Sort by: View: Show:

…racism. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Color Purple and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Color Purple

…Hamlet and its AP* Literature Teaching Unit. For a printed version of the AP* Literature Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about AP* Literature Teaching Units, including sample pages, click here. *Advanced Placement, AP, and the Advanced…

Retail Price: $209.69
Our Price: $119.69
Related Products: Hamlet

…Dream. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Great Gatsby and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Great Gatsby | Gatsby | Ap

…child. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Adventures of Huckleberry Finn and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit

Our Price: $29.99
Related Products: Huckleberry Finn

…life. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Wuthering Heights and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $299.69
Our Price: $164.69
Related Products: Wuthering Heights

…England. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Great Expectations and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes:…

Our Price: $29.99
Related Products: Great Expectations

…world. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach A Dolls House and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Doll House | Ap

…century. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Invisible Man and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…consumption. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Brave New World and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes:…

Our Price: $29.99

…child. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Adventures of Huckleberry Finn and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…War II. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Slaughterhouse Five and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes:…

Retail Price: $269.69
Our Price: $185.69
Related Products: Slaughterhouse Five

…town. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Ethan Frome and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ethan Frome | Ethan Frome Test
Norton Shopping Guarantee