Ap Teaching Units

Sort by: View: Show:

…War. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach A Farewell to Arms and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $509.99
Our Price: $361.49

…monster. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Frankenstein and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Frankenstein

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Catcher in the Rye and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes:…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Catcher In The Rye

AP* Literature Teaching Unit helps you teach a selection of poems from 101 American Poems and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching

Our Price: $29.99
Related Products: Ap Poetry | Ap Units

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Our Price: $29.99
Related Products: The Odyssey | The Odyssey Ap

…Dream. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Great Gatsby and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Great Gatsby Test | Ap Great Gatsby | Gatsby

…centuries. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Jane Eyre and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Jane Eyre

…Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

This classic Russian novel of suffering and redemption is a great choice for an Honors or AP class, and with the available Prestwick House Teaching Unit, adding it to your curriculum doesn't have to be a time-consuming process. Our Literary Touchstone Classics are unabridged, complete texts, and…

Retail Price: $9.99
Our Price: $4.99
Related Products: Crime And Punishment

…Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through…

Our Price: $29.99
Related Products: A Lesson Before Dying

AP* Literature Teaching Unit helps you teach a selection of poems from 101 American Poems and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ap Poetry | Ap Units

…century. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Crucible and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99
Related Products: Crucible Ap | The Crucible