Ap Teaching Units"the Odyssey

Sort by: View: Show:
There were no results that contained all of the words in your query. These results contain some of the words.
Related Categories: The Odyssey | The Odyssey Ap

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Our Price: $29.99

…home from war. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Odyssey and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $179.69
Our Price: $104.69

…and adventure. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Candide and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99
Related Products: Candide

…and adventure. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Candide and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…and dragons. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Beowulf and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99

…time in his life. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Hamlet and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99
Related Products: Hamlet | Hamlet Ap

…time in his life. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Hamlet and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…19th centuries. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Jane Eyre and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Our Price: $29.99
Related Products: Jane Eyre

…and dragons. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Beowulf and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…man’s laws. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Antigone and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: *…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Downloadable Ap Teaching Units

…of a mother. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Beloved and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99
Related Products: Beloved