Ap Units

Sort by: View: Show:

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Siddhartha

…questions This package contains 30 copies of Macbeth and its AP Literature Teaching Unit. For a printed version of the AP Literature Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages, click here.

Retail Price: $209.69
Our Price: $119.69
Related Products: Macbeth

Create your perfect AP Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, analytical study of the…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for The Jungle. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of The Jungle and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages, click…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ap Literature And Composition

…theirs. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Glass Castle and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A…

Our Price: $29.99
Related Products: The Glass Castle

…roots of social prejudice and the true value of a human being. Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units. Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Pygmalion

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Teaching Units! Save hours of prep time with this guide packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the…

Our Price: $29.99
Related Products: Kite Runner

…the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Antigone. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Antigone and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages, click here.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Antigone

…the unit* Detailed lecture notes on essential information about the book* Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This package contains 1 copy of the printed AP Literature Teaching Unit for 101 American Poems. For more information about AP Literature Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: Ap Poetry | Great American Poems

…This package contains 30 copies of The Alchemist and its AP Literature Teaching Unit. For a printed version of the AP Literature Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages, click here.

Retail Price: $479.69
Our Price: $331.31
Related Products: The Alchemist

…downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Bless Me, Ultima. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Bless Me, Ultima and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Ethan Frome. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Ethan Frome and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching Units, including sample pages, click…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ethan Frome