Class Set Bundles

Sort by: View: Show:

…for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 copies of the paperback book plus a copy of the reproducible Teaching Unit and is automatically upgraded to our biggest…

Retail Price: $299.69
Our Price: $205.19

…explore some aspect of the book’s plot, characters, or themes. Hang them on your walls or have your students examine them together as a class activity. And if you buy a Complete Teacher’s Kit that includes Headlines posters, you’ll save $14.93. That’s super-smart shopping.

Retail Price: $284.65
Our Price: $230.75

Give students in 9th and 10th grade the head start they need to excel in AP-level classes! Along with an understanding of what to expect from higher-level courses, your students will gain the confidence to read with purpose, thoughtfully answer test questions, and create pointed, well-written essays…

Retail Price: $407.45
Our Price: $349.99
Related Products: Ap Language | Ap

…Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 10th grade bundle contains: * 30 Student Workbooks* 1 Teacher’s Edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…of language Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 12th grade bundle contains: * 30 student workbooks* 1 teacher's edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…language Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 9th grade bundle contains: * 30 Student Workbooks* 1 Teacher’s Edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 11th grade bundle contains: * 30 Student Workbooks* 1 Teacher’s Edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…language Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 8th grade bundle contains: * 30 Student Workbooks* 1 Teacher’s Edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…of language Building a complete, year-long unit to help your students understand how roots, prefixes, and suffixes work together has never been easier. This 7th grade bundle contains: * 30 student workbooks* 1 teacher's edition This is the new 3rd edition, and the grade-level labels have changed.

Retail Price: $304.65
Our Price: $249.99

…meet your nonfiction reading requirements while teaching powerful words through reading passages that even your most reluctant readers will love. This bundle contains 30 student books and one Teacher's Edition and is now available for pre-order! Click here to learn more about Vocabulary in Context.

Retail Price: $334.69
Our Price: $279.99

This unique approach to grammar instruction will get your students out of their seats and vying against each other for a better understanding of language and grammar. Filled with over175 fun, exciting, and different improvisational games, these books are a great resource to add to your bag of…

Retail Price: $32.90
Our Price: $29.99