Douglas Grudzina

Sort by: View: Show:

With 30 books and a stellar test pack, you can teach your whole class to read and analyze complex nonfiction texts while preparing them for the AP Language and Composition Exam. Prestwick House AP Language and Composition gives students practice reading and analyzing the types of nonfiction they'll…

Retail Price: $407.45
Our Price: $349.99
Related Products: Ap Language | Nonfiction

Nonfiction is never completely objective. Teach your students the critical thinking skills they need to evaluate nonfiction texts with Reading & Analyzing Nonfiction: Slant, Spin & Bias. Students will read and analyze rigorous historical and contemporary texts like the Declaration of…

Retail Price: $438.40
Our Price: $369.99

Help students shine on the written portion of any standardized test by teaching the skills they need to craft powerful, compelling arguments using rhetorical devices. Based on our best-selling text Rhetorical Devices: A Handbook and Activities for Student Writers, this easy-to-use presentation gives…

Our Price: $29.99
Related Products: Rhetoric

Give students in 9th and 10th grade the head start they need to excel in AP-level classes! Along with an understanding of what to expect from higher-level courses, your students will gain the confidence to read with purpose, thoughtfully answer test questions, and create pointed, well-written essays…

Retail Price: $407.45
Our Price: $349.99
Related Products: Ap Language | Pre Ap | Ap

With a single book, you can teach your students to read and analyze complex nonfiction texts while preparing them for the AP Language and Composition Exam. Helpful annotations support students working through difficult material and exemplify the kinds of insightful questions students should ask as…

Our Price: $12.95
Related Products: Ap Language | Ap

Nonfiction is never completely objective. Teach your students the critical thinking skills they need to evaluate nonfiction texts with Reading & Analyzing Nonfiction: Slant, Spin & Bias. Students will read and analyze rigorous historical and contemporary texts like the Declaration of…

Our Price: $12.95
Related Products: Reading Analyzing Nonfiction

Give your students the tools they need to understand literature beyond the simple conventions of plot, characterization, and theme. This easy-to-use presentation applies six literary theories to the classic story of Cinderella, helping your students to see the value of reading literature through…

Our Price: $29.99

Everything you need to prepare your 7th- through 10th-grade students to excel in AP-level classes can be found in this book. Prestwick House Pre-AP: Readings and Exercises challenges students with a variety of fiction and nonfiction passages similar to those they will encounter in AP classes. As you…

Our Price: $12.95
Related Products: Pre Ap | Ap

Writing an A+ Research Paper helps you teach your students how to write focused, clear, and concise research papers. This powerful book gives your students the opportunity to analyze and critique sample student essays. Practicing with these essays will steer your students in the right direction when…

Retail Price: $423.45
Our Price: $349.99

Our innovative writing program empowers students and facilitates their progress along the 14 developmental stages addressed in our rubric. Clear and achievable objectives provide immediate and ongoing feedback on how well each student is doing and what remains to be done. Instructional material and…

Retail Price: $298.45
Our Price: $240.00

Our innovative writing program empowers students and facilitates their progress along the 14 developmental stages addressed in our rubric. Clear and achievable objectives provide immediate and ongoing feedback on how well each student is doing and what remains to be done. Instructional material and…

Retail Price: $298.45
Our Price: $240.00

When students really understand how grammar works, they naturally apply their grammar skills while writing. Traditional “prescriptive” grammar methods focus on memorizing abstract rules and endless “drill and kill” repetition. Grammar for Writing uses a…

Our Price: $12.95
Related Products: Grammar For Writing | Grammar