Downloadable Teaching Guides

Sort by: View: Show:

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Alchemist

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Things They Carried

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Medea

…story to pair with the novel you're teaching, or you need a 2- to 3-day sub plan to use with the stories in your textbooks, Prestwick House Instant Short Story Packs go beyond basic comprehension to help students learn how to analyze literature. Each downloadable pack addresses key skills through…

Our Price: $8.99

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Outliers

…framework. Every Teaching Unit contains: * Scholarly objectives* Literary terms and definitions* Questions for essays and discussion* Multiple-choice and essay test* Chapter-by-chapter reproducible study guide* Vocabulary found throughout the book With this downloadable Teaching Unit for 1984,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: 1984

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Night

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Macbeth | Ap Macbeth

…curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of the plays and novels most likely…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Othello

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Animal Farm
Norton Shopping Guarantee