Prestwick House

Downloadable Teaching Guides

Sort by: View: Show:

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Julius Caesar

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Slaughterhouse Five

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…in between, Prestwick House Teaching Units help you teach literature or plays with confidence. Each unit identifies grade-appropriate objectives and asks questions that develop students’ understanding of the text as they read. The chapter-by-chapter study guide promotes active reading, and…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Twelfth Night

…essential information about the book* Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This is the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit. Learn more about AP Literature Teaching Units. *Advanced Placement, AP, and the Advanced Placement Program are registered…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Outliers

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Grendel. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Grendel and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Grendel

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Beowulf. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Beowulf and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Beowulf | Ap Teaching Units

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Beloved. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Beloved and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Beloved
Close
Norton Shopping Guarantee