Prestwick House

Downloadable Teaching Guides

Sort by: View: Show:

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Beloved. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Beloved and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Beloved

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Anthem. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Anthem and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Anthem

…multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Frankenstein. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Frankenstein and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Frankenstein | Ap Frankenstein

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Hamlet. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Hamlet and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Hamlet

guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for Antigone. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of Antigone and its AP Literature Teaching Unit, click here. For more information about AP Literature Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Antigone | Antigone Ap

…keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For more information about Teaching Units, including sample pages, click here.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…Every Teaching Unit contains: * Scholarly objectives* Literary terms and definitions* Questions for essays and discussion* Multiple-choice and essay test* Chapter-by-chapter reproducible study guide* Vocabulary found throughout the book This Teaching Unit is a PDF file. Once purchased, the Teaching

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Crucible

…questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable pdf version of the Teaching Unit.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Maze Runner

guide consisting of vocabulary and questions about the book's plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This is the downloadable

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…plot, characters, literary techniques, and more* Answer keys for the multiple-choice test and study-guide questions Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit for Nickel and Dimed.

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…framework. Every Teaching Unit contains: * Scholarly objectives* Literary terms and definitions* Questions for essays and discussion* Multiple-choice and essay test* Chapter-by-chapter reproducible study guide* Vocabulary found throughout the book With this downloadable Teaching Unit for The Great…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Great Gatsby | Gatsby | Teaching Units
Close
Norton Shopping Guarantee