Free Lesson Plans

Sort by: View: Show:

…you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with your needs in mind. Every Teaching Unit contains: * A list of academic objectives…

Our Price: $29.99
Related Products: Slaughterhouse Five | Slaughterhouse

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Lesson Before Dying

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Our Price: $29.99
Related Products: A Lesson Before Dying

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Retail Price: $448.49
Our Price: $301.79
Related Products: A Lesson Before Dying

…1940s Louisiana. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach A Lesson Before Dying and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching…

Retail Price: $448.49
Our Price: $301.79

…you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with your needs in mind. Every Teaching Unit contains: * A list of academic objectives…

Retail Price: $269.69
Our Price: $185.69

…Albom, discusses life and death's greatest lessons. The Teaching Unit for Tuesdays with Morrie gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Tuesdays With Morrie

…Albom, discusses life and death's greatest lessons. The Teaching Unit for Tuesdays with Morrie gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned…

Our Price: $29.99
Related Products: Tuesdays With Morrie

…Albom, discusses life and death's greatest lessons. The Teaching Unit for Tuesdays with Morrie gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned…

Retail Price: $449.69
Our Price: $322.49

…Sea teaches the lesson of how earnest persistence can garner reward. The Teaching Unit for The Old Man and the Sea gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Old Man And The Sea

…Sea teaches the lesson of how earnest persistence can garner reward. The Teaching Unit for The Old Man and the Sea gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Retail Price: $389.99
Our Price: $283.99

…Old Man and the Sea and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test consisting of multiple-choice questions and…

Retail Price: $389.99
Our Price: $283.99
Related Products: Old Man And The Sea
Norton Shopping Guarantee