Prestwick House

Grapes Of Wrath Study Guide

Sort by: View: Show:

…keys for the multiple-choice test and study guide questions This package contains 1 copy of the printed AP Literature Teaching Unit for The Grapes of Wrath For the downloadable version, click here. For a package containing 30 copies of The Grapes of Wrath and its AP Literature Teaching Unit, click…

Our Price: $29.99
Related Products: The Grapes Of Wrath

The Grapes of Wrath is a a classic American novel about American farmers during the Great Depression. The Teaching Unit for The Grapes of Wrath gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Grapes Of Wrath

The Grapes of Wrath is a a classic novel about America during the Great Depression. The Teaching Unit for The Grapes of Wrath gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was…

Our Price: $29.99

…for the multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for The Grapes of Wrath. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of The Grapes of Wrath and its AP Literature Teaching Unit,…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Grapes Of Wrath

The Grapes of Wrath is a a classic American novel about American farmers during the Great Depression. The Teaching Unit for The Grapes of Wrath gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $539.99
Our Price: $380.99
Related Products: The Grapes Of Wrath

…Detailed lecture notes on essential information about the book * Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This package contains 30 copies of The Grapes of Wrath and its AP Literature Teaching Unit. For a printed version of the AP Literature Teaching Unit alone, click here.…

Retail Price: $539.99
Our Price: $380.99

…and chapter-by-chapter study questions promote close reading. Save countless hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for The Grapes of Wrath comes with three PDF…

Our Price: $59.95
Related Products: The Grapes Of Wrath

…help them practice a variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including…

Our Price: $16.95
Related Products: The Grapes Of Wrath

Studying a literary text from a variety of critical perspectives is a great way to open students' minds, help them find a personal connection to a work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce…

Our Price: $14.99
Related Products: The Grapes Of Wrath

Studying a literary text from a variety of critical perspectives is a great way to open students' minds, help them find a personal connection to a work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce…

Our Price: $19.99

…get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives give you a structure around which to plan your lessons, and chapter-by-chapter study questions promote close reading. Best of all, you’ll save $10.94 versus buying these guides separately.…

Our Price: $74.95

…help them practice a variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including…

Our Price: $19.95
Close
Norton Shopping Guarantee