Growing Vocabulary

Sort by: View: Show:

…short answer and multiple choice questions for every chapter of the book in the Study Guide section* Reinforce new words from each chapter with Vocabulary Worksheets* Teach a variety of language-arts skills with writing assignments and group projects in the Daily Lesson section* Assess student…

Our Price: $19.95

…of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important information like character names, places, symbols, and themes, and the second is a Vocabulary Section based on unfamiliar words taken from each chapter of the book.

Our Price: $19.95

…of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important information like character names, places, symbols, and themes, and the second is a Vocabulary Section based on unfamiliar words taken from each chapter of the book.

Our Price: $16.95

Tex, by S.E. Hinton, demonstrates the hardships of growing up and dealing with change. The Teaching Unit for Tex gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by…

Retail Price: $239.69
Our Price: $224.79

That Was Then, This Is Now, by S.E. Hinton, portrays the hardships that coming with growing up and apart. The Teaching Unit for That Was Then, This Is Now gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for…

Retail Price: $359.69
Our Price: $244.29

The Glass Castle is Jeannette Walls' memoir about growing up living life on the road as a child of itinerant nonconformists. This startlingly personal story of growth and the complex relationships between parents and children is an amazing read for students who assume that everyone's life is like…

Retail Price: $539.99
Our Price: $361.49
Related Products: The Glass Castle

The Glass Castle is Jeannette Walls's memoir about growing up living life on the road as a child of itinerant nonconformists. This startlingly personal story of growth and the complex relationships between parents and children is an amazing read for students who assume that everyone's life is like…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Glass Castle

The Glass Castle is Jeannette Walls's memoir about growing up living life on the road as a child of itinerant nonconformists. This startlingly personal story of growth and the complex relationships between parents and children is an amazing read for students who assume that everyone's life is like…

Our Price: $29.99
Related Products: The Glass Castle

Tex, by S.E. Hinton, demonstrates the hardships of growing up and dealing with change. The Teaching Unit for Tex gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

The School for Scandal details the growing power of a lie. The Teaching Unit for The School for Scandal gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our…

Retail Price: $89.99
Our Price: $68.99

That Was Then, This Is Now, by S.E. Hinton, portrays the hardships that coming with growing up and apart. The Teaching Unit for That Was Then, This Is Now gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: That Was Then This Is Now

The Contender is a story about friendship and the difficulties of growing up. The Teaching Unit for The Contender gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by…

Our Price: $29.99
Norton Shopping Guarantee