Prestwick House

Huck Finn

Sort by: View: Show:
Related Categories: Huckleberry Finn

Adventures of Huckleberry Finn explores life along the Mississippi River and touches on the issues of race and identity. Show your students how enjoyable studying literature can be with Prestwick House Activity Packs. This title-specific packet contains dozens of activities that will help students…

Retail Price: $35.95
Our Price: $30.95

Adventures of Huckleberry Finn chronicles life along the Mississippi River, and explores themes of identity and race through the eyes of a child. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Adventures of Huckleberry Finn and at the same time prepare your students for the AP Literature and…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Huckleberry Finn

…influence Huckleberry Finn has had on the literature, conscience, and culture of America. Every student needs to read this book—and most will love it. Twain's masterpiece is not simply a story of a boy's adventures—it's more of a compelling, hilarious, revelatory examination of Huck's

Retail Price: $7.99
Our Price: $3.99
Related Products: Huckleberry Finn

Touchstone Teachers Editions help you lead your students through a close reading of your favorite Literary Touchstone Classic editions without hours of preparation! Guide students through a complete evaluation of the text and point out the pertinent elements like foreshadowing, point of view, and…

Our Price: $24.99
Related Products: Teachers Edition | Huckleberry Finn

Adventures of Huckleberry Finn chronicles life along the Mississippi River, and explores themes of identity and race through the eyes of a child. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Adventures of Huckleberry Finn and at the same time prepare your students for the AP Literature and…

Retail Price: $269.69
Our Price: $149.69

Adventures of Huckleberry Finn is a cornerstone of American Literature and a must-read for every student. The Teaching Unit for Adventures of Huckleberry Finn gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Huckleberry Finn

…teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Adventures of Huckleberry Finn Complete Teacher's Kit comes with three PDF files, formatted as a zip file, and will be available instantly in your Resource Library.

Retail Price: $89.95
Our Price: $59.95

…Take their understanding and enjoyment to a whole new level with the Theme Activity for Chapters 15-31 eLesson from the Adventures of Huckleberry Finn Activity Pack. Each interactive, hands-on activity contains clear-cut directions to promote energetic interactions in your classroom (8 pages).

Our Price: $3.99

Huckleberry Finn is the first novel that comes to mind for most people when they think of American literature. It is a cornerstone and classic text that examines childhood and racism in the American south. This book is eligible for Prestwick House paperback volume discounts. You'll always save at…

Retail Price: $3.00
Our Price: $2.25 or less

Immerse your classroom in exciting worlds of fiction with Prestwick House's Headlines posters! Capture your students' attention with these 11" x 17" posters, stylized to resemble gossip tabloids and front-page newspaper articles. Each title-specific set comes with three posters highlighting themes…

Our Price: $18.99

Adventures of Huckleberry Finn chronicles life along the Mississippi River, and explores themes of identity and race through the eyes of a child. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Adventures of Huckleberry Finn and at the same time prepare your students for the AP Literature and…

Our Price: $29.99

Adventures of Huckleberry Finn is a cornerstone of American Literature and a must-read for every student. The Teaching Unit for Adventures of Huckleberry Finn gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Our Price: $29.99
Close
Norton Shopping Guarantee