Prestwick House

King Lear Test

Sort by: View: Show:
  • 1

…* Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This product listing is for the downloadable version of the AP Literature Teaching Unit for King Lear. For the printed version, click here. For a package containing 30 copies of King Lear and its AP Literature Teaching Unit, click…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

…book * Answer keys for the multiple-choice test and study guide questions This package contains 1 copy of the printed AP Literature Teaching Unit for King Lear For the downloadable version, click here. For a package containing 30 copies of King Lear and its AP Literature Teaching Unit, click here.…

Our Price: $29.99

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $239.69
Our Price: $134.69

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Our Price: $29.99

…Teaching Unit helps you teach King Lear and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test consisting of multiple-choice…

Retail Price: $239.69
Our Price: $134.69

Follow the tragedy of King Lear when a king decides to retire and split his kingdom between his three daughters. The Teaching Unit for King Lear gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson…

Retail Price: $239.69
Our Price: $166.29
  • 1
Close
Norton Shopping Guarantee