Lesson Plans

Sort by: View: Show:

…you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with your needs in mind. Every Teaching Unit contains: * A list of academic objectives…

Retail Price: $359.99
Our Price: $263.02
Related Products: House On Mango Street

…core. Every lesson supports and guides students through the process of crafting exceptional pieces in one of four genres: Personal, Informative, Persuasive, and Research writing. College and Career Readiness: Writing will help you: * Align your daily, weekly, and monthly unit plans with the Common…

Our Price: $14.99

…skills and helps students research, write, revise, and edit successful written pieces. The books each have over 140 pages filled with reproducibles, tech tips to build 21st-century skills in your classroom, and teacher resources. Bonus CD includes planning sheets, rubrics, templates and more.

Our Price: $18.99

This reproducible book gives you 33 detailed lesson plans that cover grammar, literature, vocabulary, composition, and public speaking. Based on the Madeline Hunter Model, each lesson includes an anticipatory set to focus students' attention, statement of objectives, modeling, guided practice,…

Our Price: $26.00

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Lesson Before Dying

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Retail Price: $448.49
Our Price: $301.79

…1940s Louisiana. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach A Lesson Before Dying and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching…

Retail Price: $448.49
Our Price: $301.79

…a man who hopes for racial harmony. The Teaching Unit for A Lesson Before Dying gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with…

Our Price: $29.99

…which to plan your lessons, and chapter-by-chapter study questions promote close reading. Save countless hours preparing teaching materials, and save some money - these downloadable Kits cost less than buying individual teaching guides. This downloadable Complete Teacher's Kit for A Lesson Before…

Our Price: $59.95

These oversized, reproducible guides each boast over 240 pages of practical activities with detailed teacher lesson plans and practice tests to help students master basic language skills and prepare them to demonstrate effective writing on standardized tests. A variety of easy-to-use, reproducible…

Retail Price: $34.95
Our Price: $32.95

…get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives give you a structure around which to plan your lessons, and chapter-by-chapter study questions promote close reading. Best of all, you’ll save $10.94 versus buying these guides separately.…

Our Price: $74.95

…skills and helps students research, write, revise, and edit successful written pieces. The books each have over 140 pages filled with reproducibles, tech tips to build 21st-century skills in your classroom, and teacher resources. Bonus CD includes planning sheets, rubrics, templates and more.

Our Price: $25.99
Norton Shopping Guarantee