Macbeth

Sort by: View: Show:
Related Categories: Ap Macbeth | Macbeth Study Guide | Macbeth Unit

William Shakespeare's Macbeth tells the bloody story of prophecy, ambition, betrayal and guilt; it remains one of Shakespeare's most enduring tragedies, one your students will easily understand. Macbeth continues to thrill classes because of its supernatural elements, its depiction of evil, and its…

Retail Price: $5.99
Our Price: $2.99

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Ap Macbeth

Macbeth is a tragedy that chronicles the lust for power and its dangerous consequences. The Teaching Unit for Macbeth gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Macbeth Study Guide | Macbeth Unit

The Shakespearean tragedy centers on Macbeth and his aspiration for power, and what happens when evil acts are the means to the end. Show your students how enjoyable studying Macbeth can be with the Macbeth Prestwick House Activity Pack. This title-specific, reproducible Activity Pack contains…

Retail Price: $35.95
Our Price: $30.95

…title you teach will get your students another step closer to their goal of college and career readiness. This Levels of Understanding guide to Macbeth contains units comprised of five types of questions, from the lowest level of Bloom's hierarchy of skills to the highest: * Comprehension questions…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Introduce students at any level to Shakespeare with Prestwick House Side by Sides, comprehensive student editions that present the original play in its entirety on the left-hand page, with a modern version on the right. Without giving up important nuances within the text such as symbolism, conflict,…

Our Price: $184.99

Introduce your students to Shakespeare's rhetoric and spark engaging classroom discussions using engaging, standards-based PowerPresentations. Within each title-specific presentation, over 25 rhetorical devices are defined and illustrated with one or more quotations, highlighting both their function…

Our Price: $29.99

Introduce students at any level to Shakespeare with Prestwick House Side by Sides, comprehensive student editions that present the original play in its entirety on the left-hand page, with a modern version on the right. Without giving up important nuances within the text such as symbolism, conflict,…

Our Price: $6.95

The Shakespearean tragedy centers on Macbeth and his aspiration for power, and what happens when evil acts are the means to the end. Show your students how enjoyable studying Macbeth can be with the Macbeth Prestwick House Activity Pack. This title-specific, reproducible Activity Pack contains…

Our Price: $35.95

Are you looking for ways to differentiate instruction in your classroom? Complete Teacher’s Kits make it easy to teach each student in the way that he or she learns best. Whether students thrive on direct instruction, giving personal responses, or by participating in exciting activities,…

Retail Price: $269.65
Our Price: $179.65

Teach all of the most popular literature title with LitPlan Teacher Packs—comprehensive step-by-step literature guides that are perfect for the novice teacher, the seasoned professional, and every teacher in between. Each standards-based LitPlan Teacher Pack contains over 150 pages of…

Our Price: $29.95

Macbeth, written by William Shakespeare, tells the bloody story of prophecy, ambition, and betrayal, and remains one of Shakespeare’s most enduring tragedies. With this Macbeth Response Journal, you’ll have an amazing selection of writing prompts for every chapter in the book right at…

Our Price: $19.95