Macbeth Unit

Sort by: View: Show:

Macbeth is a tragedy that chronicles the lust for power and its dangerous consequences. The Teaching Unit for Macbeth gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Macbeth

Macbeth is a tragedy that chronicles the lust for power and its dangerous consequences. The Teaching Unit for Macbeth gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Our Price: $29.99
Related Products: Macbeth

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Ap Macbeth | Macbeth

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Macbeth | Ap Macbeth

…that your students may have missed. Great discussion questions and writing prompts come from examining the differences between the book and the film. And a movie is a great reward for a class that has struggled through a difficult book. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and Video.

Our Price: $64.95

Macbeth is a tragedy that chronicles the lust for power and its dangerous consequences. The Teaching Unit for Macbeth gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Retail Price: $209.69
Our Price: $119.69

Macbeth is the bloody tale of one man's struggle for power. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Macbeth and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation.…

Retail Price: $209.69
Our Price: $119.69
Related Products: Macbeth | Ap Macbeth

Macbeth is a tragedy that chronicles the lust for power and its dangerous consequences. The Teaching Unit for Macbeth gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written…

Our Price: $146.80

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $47.99

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $50.00

…you teach will get your students another step closer to their goal of college and career readiness. This Levels of Understanding guide to Macbeth contains units comprised of five types of questions, from the lowest level of Bloom's hierarchy of skills to the highest: * Comprehension questions assess…

Our Price: $29.99
Related Products: Level Of Understanding

…your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and provides activities to examine the work you are studying from each perspective. Close reading exercises,…

Our Price: $19.99