Mythology Unit

Sort by: View: Show:

Edith Hamilton's Mythology gives fresh life to some legendary tales of heroes and gods by an acclaimed scholar. The Teaching Unit for Edith Hamilton's Mythology gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Retail Price: $29.99
Our Price: $14.99

An outstanding distillation of Grimal's classic reference, this extensively cross-referenced work offers clear and concise entries that capture the essence of Greek and Roman mythology. This is a quick and handy reference for any questions that arise in planning a mythology unit.

Our Price: $18.00

Edith Hamilton's Mythology gives fresh life to some legendary tales of heroes and gods by an acclaimed scholar. The Teaching Unit for Edith Hamilton's Mythology gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Our Price: $29.99
Related Products: Mythology | Greek Mythology

Edith Hamilton's Mythology gives fresh life to some legendary tales of heroes and gods by an acclaimed scholar. The Teaching Unit for Edith Hamilton's Mythology gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Retail Price: $329.69
Our Price: $224.80
Related Products: Mythology | Edith Hamilton

Edith Hamilton's Mythology gives fresh life to some legendary tales of heroes and gods by an acclaimed scholar. The Teaching Unit for Edith Hamilton's Mythology gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base…

Our Price: $459.70

…variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list…

Our Price: $214.79

…Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: Oedipus

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Oedipus Rex | Ap Oedipus

…variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list…

Our Price: $19.95
Related Products: Mythology | Edith Hamilton

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Retail Price: $29.99
Our Price: $14.99
Related Products: The Odyssey | The Odyssey Ap

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Our Price: $29.99
Related Products: The Odyssey | The Odyssey Ap

…Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $209.69
Our Price: $119.69
Norton Shopping Guarantee