Night Teaching Unit

Sort by: View: Show:
Related Categories: Night | Answer Key

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Night

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: Night | Answer Key

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Our Price: $29.99

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Night

Shakespeare's Twelfth Night explores mistaken identities, jealousy, and foolishness. Whether you are a tenured expert, new to the profession, or somewhere in between, Prestwick House Teaching Units help you teach literature or plays with confidence. Each unit identifies grade-appropriate objectives…

Our Price: $29.99
Related Products: Twelfth Night

Whether you are a tenured expert, new to the profession, or somewhere in between, Prestwick House Teaching Units help you teach literature or plays with confidence. Each unit identifies grade-appropriate objectives and asks questions that develop students’ understanding of the text as they…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Twelfth Night

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Our Price: $29.99
Related Products: Twelfth Night

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99
Related Products: Midsummer Nights Dream | Midsummer

…and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test day through free…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Twelfth Night | Ap

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $359.99
Our Price: $244.49
Related Products: Night

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Midsummer Nights Dream | Midsummer

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Night and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test consisting…

Retail Price: $359.99
Our Price: $244.49
Norton Shopping Guarantee