Odyssey Teaching Units

Sort by: View: Show:
  • 1

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $16.95
Related Products: The Odyssey

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Odyssey

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Our Price: $29.99

Build an excellent AP* Literature curriculum and give students a competitive advantage on the AP exam with Prestwick House AP Literature Teaching Units. These ready-to-use resources will save you hours of prep time—time that you can spend more efficiently with students. Students will benefit…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $179.69
Our Price: $104.69

…This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Odyssey and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test…

Retail Price: $179.69
Our Price: $104.69

…lives, offer advice, and more - and all the writing prompts are directly related to the book.* Teaching Unit: Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you'll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives…

Retail Price: $89.95
Our Price: $59.95

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Our Price: $89.95

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Our Price: $19.95

…everyone. You’ll save countless hours preparing teaching materials, and you’ll also save some money — the Kits cost less than buying individual teaching guides. Each Complete Teacher’s Kit contains a Teaching Unit, an Activity Pack, and a Response Journal, and select titles…

Retail Price: $239.65
Our Price: $164.65

…using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new title with in-depth Introductory Materials, including a comprehensive list of objectives* Check students…

Retail Price: $182.19
Our Price: $89.65
  • 1
Norton Shopping Guarantee