Othello Unit

Sort by: View: Show:

…your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and provides activities to examine the work you are studying from each perspective. Close reading exercises,…

Retail Price: $19.99
Our Price: $14.99
Related Products: Othello

Othello is the timeless story of love and betrayal. The Teaching Unit for Othello gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Othello

Othello is the timeless story of love and betrayal. The Teaching Unit for Othello gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators…

Our Price: $29.99
Related Products: Othello

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99
Related Products: Othello

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Othello | Ap | Othello Ap

Whether you are a tenured expert, new to the profession, or somewhere in between, Prestwick House Teaching Units help you teach literature or plays with confidence. Each unit identifies grade-appropriate objectives and asks questions that develop students’ understanding of the text as they…

Retail Price: $149.69
Our Price: $89.69

Othello is a Shakespearean tragedy about love, loss, revenge, and repentance. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach Othello and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of…

Retail Price: $149.69
Our Price: $89.69

…and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes both the Prestwick House Teaching Unit and unabridged audio book.

Our Price: $52.95

Othello is the timeless story of love and betrayal. The Teaching Unit for Othello gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators…

Our Price: $299.69
Related Products: Othello

…your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit introduces three of these approaches and provides activities to examine the work you are studying from each perspective. Close reading exercises,…

Our Price: $19.99
Related Products: Othello

…offer advice, and more—and all the writing prompts are directly related to the book. Teaching Unit Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you’ll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives…

Our Price: $89.95
Related Products: Othello

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95