Raisin In The Sun Unit Test

Sort by: View: Show:
  • 1

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: A Raisin In The Sun

…choice questions for every chapter of the book in the Study Guide section* Reinforce new words from each chapter with Vocabulary Worksheets* Teach a variety of language-arts skills with writing assignments and group projects in the Daily Lesson section* Assess student learning with Unit Tests

Our Price: $16.95
Related Products: A Raisin In The Sun

in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what to expect on test

Our Price: $24.99
Related Products: A Raisin In The Sun

…appear on the Advanced Placement exam in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: •Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert •Saves class time by combining test prep with the literature you’re…

Our Price: $29.99
Related Products: A Raisin In The Sun

…Teaching Unit helps you teach A Raisin in the Sun and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will save you hours of preparation. Every AP Literature Teaching Unit includes: * A test consisting…

Retail Price: $254.99
Our Price: $185.02

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $239.99
Our Price: $185.02

A Raisin in the Sun touches on the struggles of conflicting opinions and ideals in a family. The Teaching Unit for A Raisin in the Sun gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99
Related Products: A Raisin In The Sun

in the Study Guide section* Reinforce new words from each chapter with Vocabulary Worksheets* Teach a variety of language-arts skills with writing assignments and group projects in the Daily Lesson section* Assess student learning with Unit Tests This is the CD-ROM version of A Raisin in the Sun:

Our Price: $19.95

…choice questions for every chapter of the book in the Study Guide section* Reinforce new words from each chapter with Vocabulary Worksheets* Teach a variety of language-arts skills with writing assignments and group projects in the Daily Lesson section* Assess student learning with Unit Tests

Our Price: $175.02

…Black Boy Activity Pack Midsummer Night's Dream Teaching Unit Raisin in the Sun Activity Pack Lord of the Flies Levels of Understanding The Scarlet Letter Teaching Unit Their Eyes Were Watching God Activity Pack The Great Gatsby Teaching Unit *Please Note: Reading Informational Texts: Book III is a…

Retail Price: $474.53
Our Price: $379.62
  • 1
Norton Shopping Guarantee