Romeo And Juliet Literature Teaching Unit

Sort by: View: Show:

…Placement exam in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Romeo And Juliet

…Placement exam in English Literature and Composition. Every title-specific Prestwick House AP* Teaching Unit: Allows teachers at any level to effortlessly teach new titles like an expert Saves class time by combining test prep with the literature youre already teaching Prepares students for what…

Our Price: $29.99
Related Products: Romeo And Juliet

…work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit

Retail Price: $19.99
Our Price: $14.99
Related Products: Romeo And Juliet

…work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit

Our Price: $19.99
Related Products: Romeo And Juliet

…all the writing prompts are directly related to the book.* Teaching Unit: Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you'll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives give you a structure around which to…

Retail Price: $89.95
Our Price: $59.95
Related Products: Romeo And Juliet

…the writing prompts are directly related to the book. Teaching Unit Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you’ll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives give you a structure around which to…

Our Price: $89.95
Related Products: Romeo And Juliet

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95
Related Products: Romeo And Juliet

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95

…the writing prompts are directly related to the book. Teaching Unit Other students will benefit from a more traditional approach. With each Teaching Unit, you’ll get a guide that covers all the important aspects of a work of literature. Learning objectives give you a structure around which to…

Retail Price: $209.65
Our Price: $119.65
Related Products: Romeo And Juliet

…work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce your students to literary theory, exposing them to the Feminist, Freudian, Archetypal, Marxist, Formalist, and New Historicist approaches. Each unit

Retail Price: $139.69
Our Price: $49.69
Related Products: Romeo And Juliet

…connect literature to your students' daily lives, help them practice a variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new…

Our Price: $19.95

…connect literature to your students' daily lives, help them practice a variety of language arts skills using the included daily lessons, and easily assess each student's understanding through study guide questions and unit tests. Each LitPlan Teacher Pack will help you: * Prepare to teach a new…

Our Price: $16.95
Norton Shopping Guarantee