Steinbeck

Sort by: View: Show:

Studying a literary text from a variety of critical perspectives is a great way to open students' minds, help them find a personal connection to a work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce…

Retail Price: $379.99
Our Price: $253.99

The Grapes of Wrath tells the story of the Joad family and the hardships they face during their journey from Oklahoma to California, during the Great Depression. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Grapes of Wrath and at the same time prepare your students for the AP Literature and…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Grapes Of Wrath

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Of Mice And Men

The Pearl follows one man's fight to overcome greed and evil in an effort to save his son. This AP* Literature Teaching Unit helps you teach The Pearl and at the same time prepare your students for the AP Literature and Composition Exam. It's easy to add this unit to your lesson plan, and it will…

Retail Price: $389.99
Our Price: $263.99
Related Products: The Pearl

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: The Pearl

Create your perfect AP* Literature curriculum and give your students a competitive advantage on the AP* exam with Prestwick House AP* Teaching Units! Save hours of prep time with these guides packed with ready-to-use resources to guide your students through a close, critical, and analytical study of…

Our Price: $29.99

Studying a literary text from a variety of critical perspectives is a great way to open students' minds, help them find a personal connection to a work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce…

Our Price: $19.99
Related Products: Of Mice And Men

Of Mice and Men is the story of George and Lenny, two migrant workers in Depression-era California, and the trials and tribulations that occur once they start work at a new ranch. Show your students how enjoyable studying Of Mice and Men can be with the Of Mice and Men Prestwick House Activity Pack.…

Retail Price: $35.95
Our Price: $30.95
Related Products: Of Mice And Men

Everything you need to bring your favorite classroom novels to life! These colorful, illustrated presentations use the latest features of the free Adobe Acrobat format to make compelling presentations easy to use on any computer. Each presentation contains dozens of slides detailing all of the…

Our Price: $29.99
Related Products: Of Mice And Men

Studying a literary text from a variety of critical perspectives is a great way to open students' minds, help them find a personal connection to a work of literature, and kindle a lifelong passion for the works that you love to teach. These ready-to-use, reproducible guides will help you introduce…

Retail Price: $19.99
Our Price: $14.99
Related Products: Of Mice And Men

Immerse your classroom in exciting worlds of fiction with Prestwick House's Headlines posters! Capture your students' attention with these 11" x 17" posters, stylized to resemble gossip tabloids and front-page newspaper articles. Each title-specific set comes with three posters highlighting themes…

Our Price: $18.99
Related Products: Of Mice And Men | Posters

The Pearl reveals the harm that comes from human fallacies such as greed and materialism. The Teaching Unit for The Pearl gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was…

Our Price: $29.99
Related Products: The Pearl
Norton Shopping Guarantee