The Hunger Games Teaching Unit

Sort by: View: Show:
  • 1
Related Categories: Hunger Games

…The Teaching Unit for The Hunger Games gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with your needs in mind. Every Teaching Unit

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Hunger Games

…The Teaching Unit for The Hunger Games gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan — it was written by one of our seasoned educators with your needs in mind. Every Teaching Unit

Our Price: $29.99
Related Products: Hunger Games

The Hunger Games, by Suzanne Collins, demonstrates the importance of self-preservation and the possibility of what reality television could become. The Teaching Unit for The Hugner Games gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this…

Retail Price: $419.69
Our Price: $283.29
Related Products: Hunger Games

Catching Fire is the second novel in The Hunger Games trilogy. The Teaching Unit for Catching Fire gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan—it was written by one of our…

Our Price: $29.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the print version of the Teaching Unit. For the downloadable version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Our Price: $29.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This item is the downloadable version of the Teaching Unit. For the printed version, click here. For the 30-books + Teaching Unit class set, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99

Teaching Units are best used to teach students who are on grade level or in College Prep classes. This package contains 30 books and a Teaching Unit. For a printed version of the Teaching Unit alone, click here. For the downloadable version, click here. For more information about Teaching Units,

Retail Price: $569.69
Our Price: $380.79
  • 1
Norton Shopping Guarantee