Time

Sort by: View: Show:

…that is easily taught in high school classrooms, H.G. Wells’s famous novel depicts one time traveler’s astonishing journey beyond the conventional limits of the imagination. With this The Time Machine Response Journal, you’ll have an amazing selection of writing prompts for every…

Retail Price: $19.95
Our Price: $14.95

Are you looking for ways to differentiate instruction in your classroom? Complete Teacher’s Kits make it easy to teach each student in the way that he or she learns best. Whether students thrive on direct instruction, giving personal responses, or by participating in exciting activities,…

Our Price: $74.95

The Time Machine is the story of an unnamed time traveler from Victorian England who defies the science of the time and successfully travels to A.D. 802,701. Show your students how enjoyable studying The Time Machine can be — and automatically save 35% on your copies of The Time Machine…

Retail Price: $214.69
Our Price: $124.69

Hard Times, by Charles Dickens, demonstrates that success and morality do not always go hand in hand. The Teaching Unit for Hard Times gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Retail Price: $29.99
Our Price: $24.99
Related Products: Answer Key

…that is easily taught in high school classrooms, H.G. Wells’s famous novel depicts one time traveler’s astonishing journey beyond the conventional limits of the imagination. With this The Time Machine Response Journal, you’ll have an amazing selection of writing prompts for every…

Retail Price: $199.65
Our Price: $109.65

…listening to the recording. At home the students reread the chapter and answer study guide questions. As a result, within a much shorter period of time, the students have read the novel, discussed it, digested it, and are prepared to be tested on their literal and conceptual understanding. Includes…

Our Price: $62.45

Help students improve reading comprehension and gain an understanding of literary elements with fun, effective literature puzzles! Each Puzzle Pack contains a variety of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important…

Retail Price: $182.19
Our Price: $84.65

Help students improve reading comprehension and gain an understanding of literary elements with fun, effective literature puzzles! Each Puzzle Pack contains a variety of puzzles for each chapter of the book and is divided into two main sections. The first is a Content Section to reinforce important…

Retail Price: $182.19
Our Price: $74.65

This Newbery winner is an ideal way to teach your elementary school students that cooperation is the key to success. In this heartwarming tale of adventure in the big city, Chester cricket, Harry cat, and Tucker mouse work together to achieve their goal of returning Chester to his country home. Your…

Retail Price: $7.99
Our Price: $5.99 or less

Hard Times, by Charles Dickens, demonstrates that success and morality do not always go hand in hand. The Teaching Unit for Hard Times gives you a comprehensive academic framework that saves you hours of prep work. You can rely on this well-researched unit as a strong base for your lesson plan…

Our Price: $29.99

Finally, a ready-to-use method for teaching grammar from the literature you are already teaching! These comprehensive units that teach both grammar and sentence construction directly from literature come on CD or in downloadable form, and include hundreds of ready-to-print reproducibles for…

Our Price: $14.95

Featuring over 13,000 of the most difficult and interesting words in the English language, this practical and unique volume will increase students' vocabularies with words they often see but do not understand.

Our Price: $9.98
Norton Shopping Guarantee